Koncerty kameralne i solowe. Oratoria

>

Koncerty kameralne i solowe. Oratoria

Narracja pierwsza - DO RADOŚCI

Narracja druga - DO MIŁOŚCI

Narracja trzecia - REFLEKSJA - wychodzi naprzeciw potrzebom i tęsknotom człowieka, przytłoczonego nieraz i zagubionego w zgiełku początku XXI wieku

DOKĄD ZMIERZASZ

Muzyka Janusza Kohuta, bazująca na swobodnej sztuce improwizacji, ma inspirować refleksję, wyciszenie, otwarcie do wewnątrz. Stąd jej oczyszczający, wręcz terapeutyczny charakter. Artysta bezbłędnie wyczuwa i wychodzi naprzeciw potrzebom i tęsknotom człowieka, przytłoczonego nieraz i zagubionego w zgiełku końca dwudziestego wieku. Nie adresuje swej sztuki wyłącznie do wąskiego kręgu znawców muzyki naszego stulecia. Jest to muzyka dla każdego słuchacza i może być zarówno punktem wyjścia dla głębszych, wewnętrznych refleksji, jak i tłem towarzyszącym mu podczas wypoczynku, podróży, pracy. Można jej słuchać, podziwiając wrażliwość muzyczną i warsztat kompetentnego, dogłębnie znającego swój instrument pianisty, lecz najważniejsze wydaje się być to, co zawarł Czesław Niemen w zdaniu "Nauczmy się słuchać muzyki angażując jedynie serca i sumienia".

Jerzy Kukla

U T W O R Y

"Wysokie góry" - na motywach utworów góralskich

"Pan mocą moją" - fragment z oratorium "Droga Nadziei"

"Pieśń pokutna" - fragment z oratorium "Gość Oczekiwany" 

"Magnificat" - fragment z oratorium "Święty Piotr"  

"Powołanie Mojżesza" - fragment z oratorium "Droga Nadziei"

"Wizyta Gościa" - fragment z oratorium "Gość Oczekiwany" 

"Jezus najwyższe Imię" - muz. tradycyjna

"Dziękczynna pieśń Miriam" - fragment z oratorium "Droga Nadziei" 

"Opowieść Tabity" - fragment z oratorium "Święty Piotr"

"Tak jak jeleń" - muzyka Martin Nystrom

"Dziatki" - stara pieśń żakowska

"Barka" - medytacja nad życiem jednego z największych Polaków,
muz. C. Gabarain

Program koncertu zawiera własne kompozycje autora, inspirowane muzyką góralską, instrumentalne wersje fragmentów z oratoriów "Droga Nadziei", "Gość Oczekiwany" i "Święty Piotr", a także kilka znanych utworów chrześcijańskich. Nagranie zostało zrealizowane w sali koncertowej Bielskiego Centrum Kultury. 

Lubię wysokie góry, lubię patrzeć na szczyty, jeszcze bardziej lubię przebywać na nich. Uczy to pokory, daje poczucie wolności, odsłania szeroką perspektywę, dodaje siły i energii do zmagań z przeciwnościami. 
W kontekście dzikiej przyrody widać wyraźniej co jest prawdziwe i co dobre, jeśli oczywiście nie ma mgły.
Janusz Kohut

1. Wprowadzenie - "Chleba naszego"
2. "Bogurodzica"
3. "Kto swe dziatki miłuje" - "Na jor idzie"
4. "Wizyta Gościa" - z oratorium "Gość Oczekiwany"
5. "Szumi dolina"
6. "A to nasze pole"
7. "Pieśń Miriam" -  z oratorium "Droga Nadziei"
8. "Pod Baranią"
9. "Ojcowski dom"
10. "Pan mocą moją" - z oratorium "Droga Nadziei"
11. "Swoboda"
12. "Groniczki, groniczki"
13. "Doliny, doliny"
14. "Boże, Boże wielki"

Koncertu z udziałem artystów o międzynarodowym uznaniu. Józef Broda i Janusz Kohut ujmują swą oryginalnością, talentem oraz wysokim kunsztem wykonawczym. Potrafią nawiązać twórczy kontakt z publicznością. 
Program przypomina odwieczne prawdy o potrzebie szerzenia dobra, pokoju i miłości wokół nas. Zapewni głębokie przeżycie czasu przy wartościowej muzyce.
Podczas koncertu usłyszymy najciekawsze utwory inspirowane folklorem Podbeskidzia w oryginalnych aranżacjach, z użyciem unikalnych instrumentów ludowych takich jak: trombita, okaryna, słomka, drumla, fujarki, gajdy i inne w połączeniu z elementami muzyki klasycznej. 
Artyści uczestniczyli w wielu koncertach i festiwalach w Polsce, Europie, Azji, Kanazie i Stanach Zjednoczonych. Program "Muzyka serca i rozumu" prezentowany był między innymi w 2002 roku w Düsseldorfie w ramach "Dni Śląskich w Północnej Nadrenii - Westfalii", podczas Targów EXPO 2000 w Hanowerze, w katedrze w Kolonii, na Placu Św. Piotra w Rzymie Wielkiej Brytanii oraz na wielu innych miejscach.

W programie koncertu znajdują się wersje instrumentalne najpiękniejszych tradycyjnych polskich kolęd, a także kilka własnych kompozycji autora inspirowanych Świętami Bożego Narodzenia

1. Wśród nocnej ciszy

2. Przybieżeli do Betlejem

3. Lulajże Jezuniu

4. Oj maluśki, maluśki

5. Kolęda górnicza

6. Cicha noc

7. Gość Oczekiwany

8. Kolęda domowa

9. Mizerna cicha 

10. Kolęda góralska

11. Jezus Malusieńki

12. Kolęda matki

13. Tryumfy Króla Niebieskiego

14. Śliczna Panienka

15. Pójdźmy wszyscy do stajenki

Napisz do mnie!

Zostaw opinię, zadaj pytanie, jestem dla Ciebie.